Založ si blog

Zámena (Sokratových) manželiek

Sokrates, Platón a Aristoteles. Traja najväčší antickí filozofovia, ktorí sa učili jeden od druhého. Kto by nepoznal ich mená? Ale vieme priradiť k menám aj myšlienky? Pri Sokratovi nás skôr napadne jeho rozhádaná manželka Xantipa, pri Platónovi si zmyslíme na jeho túžobný vzťah k mladým chlapcom, ktorý sa pretavil časom do pojmu platonická láska a pri Aristotelovi si povieme, že bol najmúdrejší z najmúdrejších. Až potom nám zíde na um Sokratovské „viem, že nič neviem“.

Len milovníci múdrosti namietnu, že nezabudli na daimonion, podobenstvo o jaskyni či metafyziku. Práve Platónova podobenstvo o jaskyni odzkadľuje náš pohľad na minulosť. Poznáme z histórie len úlomky, podľa ktorých sme si poskladali obraz. Vidíme len tiene a domýšľame si skutočnosť. Akí ľudia žili, ako sa správali, čo si mysleli a čo urobili. To všetko je v rukách tých, ktorí vedeli písať a pri písaní často človek popúšťa uzdu fantázii. Cez stáročia sa k nám dostáva skreslená pravda, s istotou môžeme povedať, že mená, ktoré sme sa v škole naučili, patrili skutočným ľuďom, ale nič viac.

Caesar vraj nikdy nepovedal, že kocky sú už hodené, ale predsa používame „jeho“ vzletné slová. Rovnako to môže byť aj so Xantipou. Vidíme v nej ženu. Zlú. Hádavú. Starú. Škaredú. Taká je naša predstava o nej. Dnes by sme ju dali do rovnosti so ženami, ktoré pri každej príležitosti mužov sekírujú, čo sa v stredoveku riešilo „ponáracou stoličkou“.

Maria Regina Kaiserová ju vidí úplne inak. Nesnaží sa do nej empaticky vcítiť, lebo aj túto zaujímavú verziu som čítala na blogu. Autorka románu ju kompletne pretvorila, ako keby reči o nej vznikli pre nič za nič.

Xantipin príbeh začína v štrnástich rokoch, keď spoznáva Sokrata na výročie od Thésovho víťazstva nad Minotaurom. Zo začiatku ju vôbec nepriťahuje. Je pre ňu ako hnilé jabĺčko, lebo jeho tvár už zvädla a vlasy opadali. Chce žiť so svojím bratom Filipposom, odísť s ním do Perzie, ďaleko od otca, násilného ožrana, ktorý z nich urobil polosiroty. Práve prostredníctvom neho sa dozvedá o Sokratovi, lebo je niečo ako jeho žiakom a priateľom v jednom.

Xantipa je príliš mladá, aby si uvedomovala, čo vlastne chce. Má len detské túžby a svoje priateľstvo s Kalliniké, s ktorou veselo šteboce na každú tému. Ešte sa bojí viazať. Praje si, aby bolo všetko také, aké doteraz. Lenže Atény vstupujú do vojny so sicílskymi Syrakúzami, počas ktorých dospeje, obľúbi si Sokrata, ale zároveň „prejde hádom“, aby poznala skutočné šťastie.

Sokratovi napovedal jeho vnútorný hlas daimonion, že vojna zle skončí, varoval Aténčanov, ale nikto ho nepočúval. Aj Filippos sa vydal s nadšením do bojov, ale už sa nevrátil. Rovnako aj Kallinikin muž, ktorého smrť sa stane osudnou aj jej a jej očakávanému dieťaťu.

Vojna pripravila Xantipu o spriaznené duše, zostal jej len Sokrates. Pred svadbou zisťuje, že vo svojom malom dome nežije sám, ale s Myrtó, polobláznivou ženou, ktorá ju chce začarovať. Autorka týmto spôsobom urobila veľkú rošádu medzi Sokratovými ženami, vymenila ich vlastnosti pod vplyvom Platónového Faidonu, ktorý jej napovedal, že Sokrates mal Xantipu rád. Kde je pravda, nikdy nezistíme. Xantipa nám po stáročiach používania sedí viac do role hašterivej ženy než Myrtó, ale to ešte neznamená, že ňou skutočne aj bola. Každopádne autorka Sokratovi aj tak nepraje príliš šťastia, lebo Xantipa mu uteká deň pred svadbou s iným, mladším a krajším. Až po jeho smrti sa k nemu opäť vracia.

Cividale – tam, kde diabol postavil svoj most

22.03.2017

Veľa ľudí si myslí, že pochodiť Taliansko znamená navštíviť Rím, Benátky, Veronu a Florenciu. Ale omyl! Taliansko je aj o malých malebných mestečkách, o ktorých cestovní sprievodcovia viac »

Talianska Perugia čaká na vaše objavenie

08.01.2017

Perugia je mesto, ktoré je slovenskému turizmu takmer neobjavené. Občas je o ňom počuť v správach, že v jeho blízkosti sa triasla zem a budovy padali, ale inak sa o hlavnom meste talianskej viac »

Rimini je viac než len more

27.11.2016

Rimini - mesto prekvapení Moja púť pokračuje, teda aspoň v spomienkach. Niečo cez sto kilometrov od Bologne cítiť už morský vzduch, vlny sa kolíšu vo vetre a mnoho turistov tu trávi svoju viac »

Denisa Saková

Politológ: Saková to nebude mať jednoduché

24.04.2018 19:16

Prezident Andrej Kiska vymenuje Denisu Sakovú za novú ministerku vnútra. Podľa neho však ide o „premrhanú príležitosť".

Toyota Tundra

Automobilky v USA sú v Trumpovej pasci. Financial Times vysvetľuje prečo

24.04.2018 18:49

Toyota Tundra vyzerá každým cólom ako každý iný rýdzo americký úžitkový automobil, aj tak ale riskuje, že nebude vyhovovať pravidlám Donalda Trumpa.

koaličná rada, fico, bugár, danko, pellegrini, kažimír

Platy vo verejnej a štátnej správe sa razantne zvýšia, sľúbil Fico po koaličnej rade

24.04.2018 18:47

Koalícia chce pred sociálnych partnerov predstúpiť so zoznamom návrhov opatrení, pričom by mala byť uzatvorená akási dvojročná zmluva.

Kiska Saková nominantka minister vnútra prijatie

Vnútro v rukách ženy

24.04.2018 18:36

Nomináciu Denisy Sakovej na post schválil Smer. Teraz je na rade prezident Andrej Kiska, ktorý ju musí podľa ústavy vymenovať do funkcie, hoci má k nej výhrady.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 18119x
Priemerná čítanosť článkov: 1132x

Autor blogu

Odkazy